Junior Java Developer (ASF) - #19495808

T-Systems RUS

Дата: 12.07.20 8:6

Город: Санкт-Петербург, Санкт-Петербург

Сфера деятельности: ИТ и интернет

Зарплата: договорная

Тип работы: Постоянная работа

График работы: Полный рабочий день

ASF - Api Service Factory, is a new project in Deutsche Telekom IT, that is designed to decouple IT systems in the company and provide a new way to build new modern applications, by implementing a set of API services. We deliver a holistic API approach according to Telekom standards. Our goals:
Drive API & Service Development in DT IT Drive Standardization in API & Service Development Develop and manage APIs & Services for Canvases when required, especially when more than 1 Backend System is needed for 1 API
Services are developed using modern technology stack, e.g. Java 11, Springboot, Quarkus, GraalVM, OpenFaas, K8S. We develop a cloud native solution. AWS - our partner - is selected as the cloud provider. Project is working according to SAFe, our ART consists at the moment of 7 international dev teams and system team. We offer:
Continuous process improvement open for fresh ideas No legacy code, services designes from the scratch Each Scrum team is free to select and propose their own toolset All opportunities to learn and grow – strong community, mentoring, trainings and knowledge sharing Collaboration trips to Europe Participation in a product architecture development
What you will do:
Java development is a primary but not the only one duty. We expect participation in all activities - technical design, development, QA, code reviews, CI/CD. In other words, in means end-2-end responsibility for implemented functionalities of the team, as a team member
What do we look for:
Proven Java 8+ programming experience from 6 months, Spring, Hibernate, SQL Databases, Git Curiosity, ability to self-organize, openness to new solutions English Upper-Intermediate and higher
Работа Дома - Телеграм канал

Ищешь работу на дому?

Подписывайся на Телеграм канал Работа Дома!

ПОДПИСАТЬСЯ

Похожие вакансии

Системный аналитик

НПФ ВТБ Пенсионный фонд - Санкт-Петербург
договорная
Задачи: разработка и согласование технических заданий; постановка задач разработчику; разработка базовой архитектуры решения, согласование с IT-архитектором; контроль настройки и проверка тестовых сред; контроль проведения тестирование функционала; участие в аудите и контроле качества решения; участие в внедрении в рамках общебанковского релиза....
08.08.20 02:24

Битрикс-программист

Man Web Interactive - Санкт-Петербург
от 70 000 руб.
Ваши задачи: Интеграция верстки в CMS 1С-Битрикс; Разработка и модификация шаблонов и компонентов; Верстать НЕ прид тся Наши требования: Отличные знания PHP; Опыт работы с 1C-Битрикс не менее 5 выполненных проектов типа интернет-магазин с возможностью их продемонстрировать; Опыт работы с...
08.08.20 01:13

Руководитель группы разработки программного обеспечения микроконтроллеров

ООО Импульс-Автоматика - Санкт-Петербург
договорная
Ваши основные задачи: Управление процессом разработки программного обеспечения; Планирование и координация работы группы в количестве 6-ти человек; Непосредственное участие в разработке программных продуктов; Проектирование программной архитектуры; Разработка и контроль соблюдения графиков ведения проектов; Участие в разработке технических проектов и архитектур;...
08.08.20 00:48